NAWIGACJA
POLUB NAS
ADRES ul. Głogowska 31/33 60-702 Poznań
KONTAKT Mail: office@sunpark.pl Phone: +48 606 22 39 36

INTELIGENTNY DOM

Producent i konsument w jednym czyli PROSUMENT

FAKTY

Kilka praktycznych porad
Ustawa OZE przewiduje możliwość produkcji prądu przez obywateli w tzw. mikroźródłach czyli instalacjach, w tym wypadku, fotowoltaicznych. Mikroinstalacja nie powinna być większa niż 50 kWp a osoby prywatne, będące ich właścicielami nie muszą zakładać działalności gospodarczej. Prosumentami mogą być również firmy, spółdzielnie i wspólnoty mieszka- niowe, kościoły i osoby prawne. Od dnia 01 kwietnia 2022 r (to nie prima aprilis) nastąpiły zmiany w prawie, powodujące, że nowi inwestorzy, którzy zbudowali instalację PV i podłączyli ją do sieci po tej dacie, mają tylko możliwość zużycia wyprodukowanego prądu na własne potrzeby i sprzedaży nadwyżki prądu operatorowi sieci energetycznej.
Program ratowania górnictwa za pomocą energetyki, spowoduje z pewnością wzrost cen energii elektrycznej, co z kolei pozwoli na szybszą amortyzację własnej instalacji. Warunkiem jest możliwie wysokie własne zużycie wyprodukowanej energii. Chętnie będziemy pomocni w osiągnięciu tego celu.
DOBÓR INSTALACJI Wielkość instalacji fotowoltaicznej zależy od wielkości zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, powierzchni dachu i możliwości finansowych inwestora. Chętnie pomożemy dobrać odpowiednią instalację. KOSZTY INSTALACJI Największym kosztem instalacji są moduły fotowoltaiczne i falownik. Ponieważ instalacja powinna pracować bezawaryjnie min. 30 lat, nie opłaca się oszczędzać, stosując elementy niskiej jakości lub korzystając ze “specjalnych okazji”. Należy jednak porównywać ceny i oferty jakościowe proponowanych przez projektanta producentów. JAKIE MODUŁY FOTOWOLTAICZNE Najczęściej stosowane są moduły krystaliczne mono i polikrystaliczne. Moc modułów wynosi od 240 Wp do ponad 300 Wp. Wybór zależy od niezbędnej ilości modułów, wielkości instalacji i jej rodzaju oraz finansów. Ważna jest wysoka jakość, gwarancja i oferowana cena. GWARANCJE Większość modułów posiada gwarancję produkcji mocy na okres 25 - 30 lat. Ważny jest okres gwarancji na wady ukryte, który nie powinien być krótszy niż 10 lat. Falowniki mają z reguły gwarancję 5 letnią, można ją u większości dobrych producentów, przdłużyć do 25 lat. Pamiętajmy też o możliwościach egzekwowania udzielonej gwarancji.
NAWIGACJA
POLUB NAS
ADRES ul. Głogowska 31/33 60-702 Poznań
KONTAKT Mail: office@sunpark.pl Phone: 030 49808100

INTELIGENTNY DOM

Producent i konsument w jednym czyli PROSUMENT
Ustawa OZE przewiduje możliwość produkcji prądu przez obywateli w tzw. mikroźródłach czyli instalacjach, w tym wypadku, fotowoltaicznych. Mikroinstalacja nie powinna być większa niż 50 kWp a osoby prywatne, będące ich właścicielami nie muszą zakładać działalności gospodarczej. Prosumentami mogą być również firmy, spółdzielnie i wspólnoty mieszka-niowe, kościoły i osoby prawne. Od dnia 01 kwietnia 2022 r (to nie prima aprilis) nastąpiły zmiany w prawie, powodujące, że nowi inwestorzy, którzy zbudowali instalację PV i podłączyli ją do sieci po tej dacie, mają tylko możliwość zużycia wyprodukowanego prądu na własne potrzeby i sprzedaży nadwyżki prądu operatorowi sieci energetycznej.
Program ratowania górnictwa za pomocą energetyki, spowoduje z pewnością wzrost cen energii elektrycznej, co z kolei pozwoli na szybszą amortyzację własnej instalacji. Warunkiem jest możliwie wysokie własne zużycie wyprodukowanej energii. Chętnie będziemy pomocni w osiągnięciu tego celu.

DOBÓR INSTALACJI

Wielkość instalacji fotowoltaicznej zależy od wielkości zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, powierzchni dachu i możliwości finansowych inwestora. Chętnie pomożemy dobrać odpowiednią instalację.

JAKIE MODUŁY FOTOWOLTAICZNE

Najczęściej stosowane są moduły krystaliczne mono i polikrystaliczne. Moc modułów wynosi od 240 Wp do ponad 300 Wp. Wybór zależy od niezbędnej ilości modułów, wielkości instalacji i jej rodzaju oraz finansów. Ważna jest wysoka jakość, gwarancja i oferowana cena.

KOSZTY INSTALACJI

Największym kosztem instalacji są moduły fotowoltaiczne i falownik. Ponieważ instalacja powinna pracować bezawaryjnie min. 30 lat, nie opłaca się oszczędzać, stosując elementy niskiej jakości lub korzystając ze “specjalnych okazji”. Należy jednak porównywać ceny i oferty jakościowe proponowanych przez projektanta producentów.

GWARANCJE

Większość modułów posiada gwarancję produkcji mocy na okres 25 - 30 lat. Ważny jest okres gwarancji na wady ukryte, który nie powinien być krótszy niż 10 lat. Falowniki mają z reguły gwarancję 5 letnią, można ją u większości dobrych producentów, przdłużyć do 25 lat. Pamiętajmy też o możliwościach egzekwowania udzielonej gwarancji.

FAKTY

Kilka praktycznych porad
SUNPARK Polska Sp. z o.o.